Atrakcje regionu

osrodek_wypoczynkowy_czorsztyn

Atrakcje turystyczne Pieniny

Atrakcje regionu

Zapraszamy do naszego Centrum położonego, gdzie czeka na Ciebie niezapomniana przygoda w sercu pięknych gór i przyjemności nad jeziorem. Odkryj uroki tego magicznego regionu, spacerując po malowniczych szlakach górskich, zwiedzając zamek w Czorsztynie czy relaksując się na brzegu jeziora. Po dniu pełnym wrażeń, nasz ośrodek oferuje komfortowe pokoje, pyszne dania regionalnej kuchni oraz relaks w spa, abyś mógł odpocząć i naładować baterie na kolejne przygody.

RUINY ZAMKU CZORSZTYŃSKIEGO

Ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu, ok. 50 m nad taflą Jeziorem Czorsztyńskim.

Czorsztyn

Do zwiedzania udostępnione są zachowane i częściowo utrwalone ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec. Z tarasów zamku górnego roztacza się panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry.

ZAMEK DUNAJEC

Pięknie położony okazały zamek stoi na stromej skale o wysokości 566 m npm.

Niedzica

Do zwiedzania udostępnione są komnaty na zamku górnym i średnim, zawierające ekspozycje związane z historią zamku oraz wyposażeniem siedziby szlacheckiej. Z dwóch punktów widokowych rozciąga się wspaniały widok na okolicę: Pieniny, zaporę, Zamek Czorsztyński a nawet Tatry.

CZERWONY KLASZTOR - Słowacja

Ufundowany w 1330 roku przez Kokosza Berzeviczy’ego. Dawna siedziba kartuzów, następnie kamedułów.

CZERWONY KLASZTOR

Obecnie w zabudowaniach poklasztornych mieści się ekspozycja etnograficzna i restauracja. Część udostępniona jest do zwiedzania. Na terenie klasztoru znajduje się gotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego pochodzi z lat 1360–1400.

LUBAŃ I WIEŻA WIDOKOWA

Lubań to jeden z najwyższych szczytów w Gorcach mierzący 1225 m n.p.m. Na szczycie znajduje się 30 m wieża widokowa z piękną panorama Pienin i Tatr.

LUBAŃ

Duży, porośnięty lasem masyw pocięty dolinami kilku potoków. Na Lubań wiedzie kilka szlaków. Najciekawszą i najszybszą drogą jest niebieski szlak z przełęczy Snozka w Kluszkowcach. Na przełęczy znajdują się Organy Hasiora, czyli 13 metrowy pomnik-rzeźba z 1966 r., którego autorem był Władysław Hasior.

KŁADAKA NA DUNAJCU

Łączy Sromowce Niżne po stronie polskiej i Czerwony Klasztor po stronie słowackiej.

Sromowce Niżne

Kładka pełniła rolę przejścia granicznego Sromowce Niżne-Červený Kláštor. Przejście dostępne jest wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. To drewniany most przez Dunajec, łączący od 2006 r. Sromowce Niżne po stronie polskiej i Czerwony Klasztor po stronie słowackiej.

WĄWÓZ HOMOLE

Wąwóz Homole to niewątpliwie jedna z atrakcji turystycznych, którą koniecznie należy zobaczyć, wypoczywając w Pieninach.

Jaworki - Pieniny małe

Posiada długość 800 m. Ściany wąwozu zbudowane są głównie ze skał wapiennych, pochodzących z okresu jury i kredy. Wąwóz charakteryzuje się bardzo urozmaiconą rzeźbą. Dużą rolę w rzeźbieniu koryta wąwozu odegrał potok Kamionka, który przepływa przez wąwóz, tworząc liczne kaskady.

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE I ZAPORA NA DUNAJCU

Zapora Niedzica

Na granicy Pienin Spiskich i Właściwych znajduje się zapora ziemna dzięki której powstał sztuczny zbiornik wodny na Dunajcu – Zalew Czorsztyński. Zapora, której budowa zakończyła się w 1997 roku, miała ogromny wpływ na zmianę krajobrazu Dunajca oraz na charakter otaczających ją terenów. Jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Wysokość zapory: 56 m, długość: 404 m. Na koronie zapory znajduje się obraz 3D „Moc żywiołów”. Malowidło jest dziełem Ryszarda Paprockiego oraz Zbigniewa Wojkowskiego. Całe dzieło mierzy 34 m. długości i obrazuje zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami z odsłoniętymi w głębi turbinami i sylwetkami ludzi, widzianymi z odległości 50 metrów. Najlepszy efekt trójwymiarowości obrazu można uzyskać stojąc w ściśle określonym miejscu, oznaczonym na malowidle.
osrodek_wypoczynkowy_czorsztyn
osrodek_wypoczynkowy_czorsztyn

SPŁYWY TRATWĄ, PONTONOWE, KAJAKOWE

Spływy PRZŁOMEM DUNAJCA

Spływ tradycyjnymi tratwami z flisakiem. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach – Kątach lub Sromowcach Niżnych. Łodzie odpływają po zebraniu się min. 10 osób. Oryginalną pamiątką ze spływu są zdjęcia. Wsiadając do łodzi wystarczy zamówić zdjęcie u flisaka, a po dopłynięciu do Szczawnicy jest już gotowe. Istnieją dwie przystanie docelowe:
1. SZCZAWNICA – długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min
2. KROŚCIENKO – długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

Dla szukających alternatywy dla tradycyjnego spływu drewnianymi tratwami polecamy rafting pontonami lub spływ kajakami. Dunajec to idealna rzeka, aby rozpocząć swoją przygodę z raftingiem. Rzeka ta charakteryzuje się słabszym nurtem, jednocześnie jest kilka miejsc, które dostarczą nam nie lada emocji!

REJSY STATKAMI i gondolami

Rejsy - Jezioro Czorsztyńskie

Statek „HARNAŚ” to pływająca kawiarnia, z pokładu można podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody: Zamek Dunajec w Niedzicy, zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy. Statek „Dunajec” oraz statek „Halny”wykonują stałe rejsy między zamkami Czorsztyn i Niedzica. Na pokład możemy zabrać rowery, wózki dziecięce oraz inne niewielkie przedmioty.

Rejsy gondolami odbywają się codziennie od 1 Maja do 30 września na szlaku łączącym Ruiny Zamku Czorsztyńskiego z Zamkiem w Niedzicy. W sezonie od godziny 9:00 do 18:00 poza sezonem od 9:00 do 16:00.
Istnieje również możliwość wykupienia WYCIECZEK dookoła Jeziora Czorsztyńskiego (czas trwania 40 min).

osrodek_wypoczynkowy_czorsztyn
osrodek_wypoczynkowy_czorsztyn

Szlaki turystyczne, rezerwaty przyrody

Szlaki i rezerwaty

Odkryj magiczny świat Pienin i zaplanuj swoją przygodę na niezwykłych szlakach turystycznych oraz w rezerwatach przyrody tego regionu. Rozkoszuj się spektakularnymi widokami gór, a może wybierz się na fascynującą wycieczkę po Pienińskim Parku Narodowym? Czekają na Ciebie niezapomniane doświadczenia i emocje! Odkryj Pieniny już dziś i zanurz się w pięknie natury, której nie da się zapomnieć.

PIENIŃSKI PARK NARODOWY

Został utworzony 1 czerwca 1932 roku, co czyni go najstarszym polskim parkiem.

PIENIŃSKI PARK

Znajdują się tu bardzo atrakcyjne krajobrazowo szlaki turystyczne. PPN wyróżnia się urozmaiconą rzeźbą terenu oraz różnorodnością siedlisk i mikroklimatów. Przy wejściach do Parku znajduje się 5 pawilonów edukacyjnych, w których można zapoznać się z przyrodą Pienin.

DROGA PIENIŃSKA

Droga Pienińska to jedna z najpiękniejszych ścieżek w Pieninach.

Szczawnica

Dziewięciokilometrową trasę ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru (Słowacja) wzdłuż Dunajca można pokonać w 3-4 godziny spacerem lub rowerem. Malownicza trasa wzdłuż Dunajca, wspaniałe widoki na ciekawe formacje skalne, przełom Dunajca z pływającymi tratwami flisackimi.

REZERWAT PRZYRODY WYSOKIE SKAŁKI

Wznoszą się w głównym grzbiecie Małych Pienin.

Wysoka

Wysokie Skałki (Wysoka 1050 n.p.m.m) to najwyższy szczyt w całych Pienin i Pienińskiego Pasa Skałkowego. Ze szczytu możemy zobaczyć panoramę na Tatry, Babią Górę, Pasmo Radziejowej, Magurę Spiską, Góry Lewockie i Pieniny. Szlak zielony prowadzi z Jaworek przez Wąwóz Homole i Polanę pod Wysoką (2 godz).

REZERWAT PRZYRODY BIAŁA WODA

Ma na celu ochronę potoku Biała Woda, w którym płynie krystalicznie czysta woda źródlana.

Jaworki

Wąwóz nadaje się do spacerów i turystyki rowerowej. Z rezerwatu rozciągają się przepiękne górskie widoki. Do rezerwatu można dojść żółtym szlakiem z Jaworek do Jaworki-Litmanowa obok Przełęczy Rozdziela. Dla miłośników turystyki rowerowej przygotowano z kolei szlak zielony.

TRZY KORONY

Najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron.

Trzy korony

Od pozostałych szczytów oddzielony przełęczą Wyżni Łazek. Zbocza pocięte głębokimi dolinami potoków, porośnięte lasem. Partię szczytową stanowi pięć – zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowych – turni : Okrąglica – 982 m n.p.m. Najwyższa z turni, na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami na około 30 osób.

SOKOLICA (Sokola Perć)

Szczyt sięgający 747 m n.p.m. w Pieninach Środkowych, tak zwanych Pieninkach.

SOKOLICA

Zbudowana jest z odpornych na warunki atmosferyczne wapieni rogowcowych. Na Sokolicy rośnie lasek reliktowych sosen – najstarsza ma około 500 lat. Od południa opada stromo skała w 310 metrową przepaść. Wspaniały widok na przełom Dunajca, Drogę Pienińską, słowacka Leśnicę, Trzy Korony, Holicę i Tatry.

SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ W MAŁOPOLSCE

SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ

255 najcenniejsze i najciekawsze zabytkowe obiekty drewniane tworzą Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. W najbliższej odległości od obiektu znajdują się:

OSADA TURYSTYCZNA CZORSZTYN – Kluszkowce

Jest to zabytkowy kompleks dziewiętnastowiecznych willi, domów i piwniczek, położony tuż przy granicy Pienińskiego Parku Narodowego na półwyspie Stylchyn w najpiękniejszym krajobrazowo punkcie jeziora Czorsztyńskiego.

hotel_czorsztyn
hotel_czorsztyn

KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA, Dębno Podhalańskie

Gotycki, drewniany kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim w powiecie nowotarskim, wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół wybudowany został w II połowie XV w na miejscu starszej świątyni. Z tego okresu pochodzą nawa i prezbiterium. Jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów i jednocześnie jednym z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i zagranicą.

KAPLICA CMENTARNA ŚW. SEBASTIANA, Maniowy

Kaplicę przeniesiono w latach 1987–88 wraz z cmentarzem do Nowych Maniów. Kaplica w Starych Maniowach znajdowała się na wiejskim cmentarzu, położonym nad Dunajcem. Zbudowali ją w 1722 r. mieszkańcy Maniów i okolicy, w podziękowaniu za ocalenie od zarazy.

KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY, Sromowce Niżne

Powstał zapewne w 1513 r. Cenny zabytek stanowi gotycki tryptyk z końca XIV w. z kopią rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. MARCINA, Grywałd

Kościół pomocniczy św. Marcina datowany jest na 2. poł. XV w. Kościół, reprezentuje starszy typ kościołów drewnianych w Małopolsce. W prezbiterium i w nawie zachowała się polichromia z 1618 r. Do wyposażenia należą trzy ołtarze, w głównym umieszczono interesujący tryptyk późnogotycki z pocz. XVI w. Obraz w polu środkowym przedstawia św. Marcina, siedzącego na białym koniu, w momencie gdy część swego bogatego płaszcza odcina dla ułomnego żebraka.

KOŚCIÓŁ PW. ŚWIĘTEJ TRÓJCY I ŚW. ANTONIEGO OPATA, Łopuszna

Wzniesiony został w 2 poł. XV w., konsekrowany w 1504 r. Kościół należy do starszego typu drewnianych świątyń gotyckich. Wewnątrz świątyni podziwiać można ornamentalną polichromię stropów z 1935 r., natomiast na parapecie chóru muzycznego widać pozostałości polichromii z 1500 r. Najcenniejsze wyposażenie kościoła stanowi: gotycki tryptyk z XV w. ze sceną Koronacji Marii, umieszczony w ołtarzu głównym, oraz dwa barokowe ołtarze.

hotel_czorsztyn
hotel_czorsztyn

SPICHLERZ, Niedzica

Datowany jest na koniec XVIII w. Jest on jednym z obiektów gospodarczych dawnego folwarku zamkowego, który zachował do dziś swoją pierwotną formę. Obecnie spichlerz należy do Zespołu Zamkowego w Niedzicy.

ZABUDOWA NA POLANIE SOSNY, Niedzica

Składa się z dworu i chaty spiskiej. Dwór modrzewiowy z Grywałdu wybudowany został na przełomie XVIII i XIX w. Chata Spiska z Łapsz Niżnych pochodzi z pocz. XX w., Wewnątrz oryginalne elementy wyposażenia. W 2005 do zespołu dołączono regionalną chatę góralską.

DWÓR W ŁOPUSZNEJ, Łopuszna

Zespół dworski w Łopusznej, w skład którego wchodzi dwór i zabudowania gospodarcze, powstał w latach 1787–90. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, pod koniec XVIII w. gospodarzyli w nim Tetmajerowie. Obecnie mieści się w nim Muzeum Kultury Szlacheckiej (oddział Muzeum Tatrzańskiego), prezentujące dawną siedzibę średniozamożnej szlachty. Obejrzeć można m.in. wnętrze kuchni dworskiej oraz ekspozycję etnograficzną wnętrz podhalańskich z XIX w.

ZABUDOWA W KROŚCIENKU NAD DUNAJCEM

Pochodzi z XIX w. Na prostokątnym rynku najcenniejsze budynki usytuowane są przy pierzei południowej – są to cztery domy z 1 po. XIX w., ustawione szczytami do placu, posiadające wspólne ściany. Natomiast w dzielnicy Zawodzie przy ul. Zdrojowej w latach 30 –tych XX w., na potrzeby powstającego uzdrowiska wniesiono kilka drewnianych budynków o konstrukcji zrębowej.

ZABUDOWA W SZCZAWNICY

Zespół zabudowy uzdrowiskowej w stylu szwajcarsko-tyrolskim stanowi o pięknie górnej, zdrojowej części miasta. Najcenniejsze obiekty zgromadzone są wokół pl. Dietla, którego wygląd pozostaje bez większych zmian od 1866 r. Wyróżniają się drewniane wille „Szwajcarka” z 1852 r., „Holenderka” z 1853 r. oraz „Pałac” z 1864 r. Poniżej pl. Dietla w stronę kościoła wiedzie ul. Jana Wiktora, z ciekawym zespołem willi uzdrowiskowych z 2. poł. XIX w. Urokliwe są też Park Górny i Dolny. W tym pierwszym znajduje się kaplica, drewniane wille „Brat” i „Siostra” oraz pozostałości Dworca Gościnnego.

hotel_czorsztyn

Masz ochotę na relaks? To Tylko z nami

Nie zwlekaj, zarezerwuj już teraz i dołącz do naszego grona zadowolonych gości!

Nasza oferta

Pokoje

Komfortowe i przestronne pokoje
Zobacz więcej

Strefa SPA

Wypoczynek o każdej porze roku
Zobacz więcej

Basen & sauny

Kryty basen ze strefą saun i grotą solną
Zobacz więcej

Restauracja

Urozmaicony i obfity bufet śniadaniowy
Zobacz więcej