Atrakcje Regionu

RUINY ZAMKU CZORSZTYŃSKIEGO – Czorsztyn

Ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu, ok. 50 m nad taflą Jeziorem Czorsztyńskim.

Do zwiedzania udostępnione są zachowane i częściowo

utrwalone ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec. Z tarasów zamku górnego roztacza się panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry.

ZAMEK DUNAJEC – Niedzica

Pięknie położony okazały zamek stoi na stromej skale o wysokości 566 m npm.

Do zwiedzania udostępnione są komnaty na zamku górnym i średnim, zawierające ekspozycje związane z historią zamku oraz wyposażeniem siedziby szlacheckiej. Jest więc kilka urządzonych komnat z historycznymi figurami oraz zdjęcia, plany i inne materiały z dziejów warowni. Z dwóch punktów widokowych rozciąga się wspaniały widok na okolicę: 

Pieniny, zaporę, Zamek Czorsztyński a nawet Tatry.

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE I ZAPORA NA DUNAJCU – Niedzica

Na granicy Pienin Spiskich i Właściwych znajduje się zapora ziemna dzięki której powstał sztuczny zbiornik wodny na Dunajcu – Zalew Czorsztyński. Zapora, której budowa zakończyła się w 1997 roku, miała ogromny wpływ na zmianę krajobrazu Dunajca oraz na charakter otaczających ją terenów. Jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Wysokość zapory: 56 m, długość: 404 m.

Na koronie zapory znajduje się obraz 3D „Moc żywiołów”. Malowidło jest dziełem Ryszarda Paprockiego oraz Zbigniewa Wojkowskiego. Całe dzieło mierzy 34 metry długości i obrazuje zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami z odsłoniętymi w głębi turbinami i sylwetkami ludzi, widzianymi z odległości 50 metrów. Najlepszy efekt trójwymiarowości obrazu można uzyskać stojąc w ściśle określonym miejscu, oznaczonym na malowidle

REJSY STATKAMI ”Harnaś”, „Halny” i „Dunajec”, Jezioro Czorsztyńskie

Statek „HARNAŚ” to pływająca kawiarnia, z pokładu której można podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody takie jak: Zamek Dunajec w Niedzicy, zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych. 

Statek „Dunajec” oraz statek „Halny”wykonują stałe rejsy między zamkami Czorsztyn i Niedzica. Na pokład możemy zabrać rowery, wózki dziecięce oraz inne niewielkie przedmioty.

REJSY GONDOLAMI, Jezioro Czorsztyńskie 

Odbywają się codziennie od 1 Maja do 30 września na szlaku łączącym Ruiny Zamku Czorsztyńskiego z Zamkiem w Niedzicy. W sezonie od godziny 9:00 do 18:00 poza sezonem od 9:00 do 16:00.

Istnieje również możliwość wykupienia WYCIECZEK dookoła Jeziora Czorsztyńskiego (czas trwania 40 minut).a

SPŁYW PRZŁOMEM DUNAJCA

Spływ tradycyjnymi tratwami z flisakiem. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach – Kątach, gdzie znajduje się parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, kioski z pamiątkami, restauracja oraz kasy biletowe lub Sromowcach Niżnych. Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu to jest 10 osób. Oryginalną pamiątką ze spływu są zdjęcia. Wsiadając do łodzi wystarczy zamówić zdjęcie u flisaka, a po dopłynięciu do Szczawnicy jest już gotowe.
Istnieją dwie przystanie docelowe:
1. SZCZAWNICA – długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min
2. KROŚCIENKO – długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

SPŁYWY PONTONOWE I KAJAKOWE PRZEŁOMEM DUNAJCA

Dla szukających alternatywy dla tradycyjnego spływu drewnianymi tratwami polecamy rafting pontonami lub spływ kajakami. Dunajec to idealna rzeka, aby rozpocząć swoją przygodę z raftingiem. Rzeka ta charakteryzuje się słabszym nurtem, jednocześnie jest kilka miejsc, które dostarczą nam nie lada emocji!

 

DROGA PIENIŃSKA
Droga Pienińska to jedna z najpiękniejszych ścieżek w Pieninach. Większość trasy poprowadzona jest przez Słowację. Dziewięciokilometrową trasę
 ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru (Słowacja) wzdłuż Dunajca można pokonać w 3-4 godziny spacerem lub rowerem. Malownicza trasa wzdłuż Dunajca zachwyca o każdej porze roku. Co przyciąga tu najbardziej, to są wspaniałe widoki na ciekawe formacje skalne, przełom Dunajca z pływającymi tratwami flisackimi i tajemnicze zakątki Czerwonego Klasztoru na końcu trasy.

 

PIENIŃSKI PARK NARODOWY

Został utworzony 1 czerwca 1932 roku, co czyni go najstarszym polskim parkiem. Na terenie PPN znajdują się bardzo atrakcyjne krajobrazowo szlaki turystyczne zarówno po Polskiej stronie jak i Słowackiej stronie. PPN wyróżnia się urozmaiconą rzeźbą terenu oraz różnorodnością siedlisk i mikroklimatów. Przy wejściach do Pienińskiego Parku Narodowego znajduje się 5 pawilonów edukacyjnych : Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem (budynek dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego), Sromowce-Kąty, Sromowce Niżne, Szczawnica. W pawilonach tych znajdują się wystawy zapoznające z przyrodą Pienin i sposobami jej ochrony, a także z historią i tradycjami regionu.

 

TRZY KORONY

Najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron. Od pozostałych szczytów oddzielony przełęczą Wyżni Łazek. Zbocza pocięte głębokimi dolinami potoków, porośnięte lasem. Partię szczytową stanowi pięć – zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowych – turni : Okrąglica 982 m n.p.m. Najwyższa z turni, na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami.

Na platformie mieści się około 30 osób.

 

SOKOLICA (Sokola Perć)

Szczyt sięgający 747 m n.p.m. w Pieninach Środkowych, tak zwanych Pieninkach. Zbudowana jest z odpornych na warunki atmosferyczne wapieni rogowcowych. Na Sokolicy rośnie lasek reliktowych sosen – najstarsza ma około 500 lat. Jest tam najbardziej znana w Polsce sosna. Od południ opada stromo skała w 310 metrową przepaść. Niestety we września 2018 roku podczas akcji ratunkowej, gdzie wykorzystywany był śmigłowiec, podmuch doprowadził do odłamania korony a pień został rozszczepiony. Wspaniały widok na przełom Dunajca, Drogę Pienińską ,

słowacka Leśnicę, Trzy Korony, Holicę i Tatry.

 

KŁADAKA NA DUNAJCU – Sromowce Niżne

Łączy Sromowce Niżne po stronie polskiej i

Czerwony Klasztor po stronie słowackiej.

Przejście dostępne jest wyłącznie dla pieszych i rowerzystów.

 

CZERWONY KLASZTOR – Czerwony Klasztor

Fundowany w 1330 roku przez Kokosza Berzeviczy’ego. Dawna siedziba kartuzów, następnie kamedułów.

Obecnie w zabudowaniach poklasztornych mieści się ekspozycja etnograficzna i restauracja. Część udostępniona jest do zwiedzania.

 

LUBAŃ I WIEŻA WIDOKOWA
Lubań to jeden z najwyższych szczytów w Gorcach mierzący 1225 m n.p.m. Na szczycie znajduje się 30 m wieża widokowa z piękną panorama Pienin i Tatr.

Duży, porośnięty lasem masyw pocięty dolinami kilku potoków. Na Lubań wiedzie kilka szlaków. Najciekawszą i najszybszą drogą jest niebieski szlak z przełęczy Snozka w Kluszkowcach. Na początku szlaku znajduje się dość spory parking. Na przełęczy znajdują się charakterystyczne Organy Hasiora, czyli 13 metrowy pomnik-rzeźba powstały w roku 1966, którego autorem był Władysław Hasior.

 

REZERWAT PRZYRODY WYSOKIE SKAŁKI (WYSOKA)
Wysokie Skałki (Wysoka) na wysokości 1050 n.p.m.m to najwyższy szczyt w całych Pienin i Pienińskiego Pasa Skałkowego, a ponadto zalicza się do Korony Gór Polskich. Wznoszą się w głównym grzbiecie Małych Pienin. Ze szczytu możemy zobaczyć przepiękną panoramę na Tatry, Babią Górę, Pasmo Radziejowej, Magurę Spiską, Góry Lewockie i Pieniny. Szlak zielony prowadzi z Jaworek przez Wąwóz Homole i Polanę pod Wysoką i zajmuje mniej więcej 2 godziny. Na szczycie, z uwagi na 20-metrowe urwisko od strony słowackiej, zbudowano platformę widokowa wraz z metalowymi barierkami

 

WĄWÓZ HOMOLE

Wąwóz Homole to niewątpliwie jedna z atrakcji turystycznych, którą koniecznie należy zobaczyć, wypoczywając w Pieninach. Znajduje się w miejscowości Jaworki, w Małych Pieninach. Posiada długość 800 m. Ściany wąwozu zbudowane są głównie ze skał wapiennych, pochodzących z okresu jury i kredy. Wąwóz charakteryzuje się bardzo urozmaiconą rzeźbą i ciekawą budową geologiczną. Dużą rolę w rzeźbieniu koryta wąwozu odegrał potok Kamionka, który przepływa przez wąwóz, tworząc liczne kaskady. Płynie w nim krystalicznie czysta woda.

 

REZERWAT PRZYRODY BIAŁA WODA
Rezerwat przyrody Biała Woda ma na celu ochronę potoku Biała Woda, w którym płynie krystalicznie czysta woda źródlana. Rezerwat powstał w 1963 roku i obejmuje powierzchnię około 27, 83 ha. Warto podkreślić, że wąwóz nadaje się do spacerów i turystyki rowerowej. Z rezerwatu rozciągają się przepiękne górskie widoki oraz znajduje się tu bazaltowa skała pochodzenia wulkanicznego. Do rezerwatu można dojść żółtym szlakiem, prowadzącym z Jaworek do turystycznego przejścia granicznego Jaworki-Litmanowa obok Przełęczy Rozdziela. Dla miłośników turystyki rowerowej przygotowano z kolei szlak zielony.

 

SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ W MAŁOPOCLCE

255 najcenniejsze i najciekawsze zabytkowe obiekty drewniane tworzą Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. W najbliższej odległości od obiektu znajdują się:

 

OSADA TURYSTYCZNA CZORSZTYN – Kluszkowce

Jest to zabytkowy kompleks dziewiętnastowiecznych willi, domów i piwniczek, położony tuż przy granicy Pienińskiego Parku Narodowego na półwyspie Stylchyn w najpiękniejszym krajobrazowo punkcie jeziora Czorsztyńskiego.

 

KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA, Dębno Podhalańskie

Gotycki, drewniany kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim w powiecie nowotarskim, wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski na listę światowego

dziedzictwa UNESCO. Kościół wybudowany został w II połowie XV w na miejscu starszej świątyni. Z tego okresu pochodzą nawa i prezbiterium. Jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów i jednocześnie jednym z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i zagranicą.

 

KAPLICA CMENTARNA ŚW. SEBASTIANA, Maniowy

Kaplicę przeniesiono w latach 1987–88 wraz z cmentarzem do Nowych Maniów. Kaplica w Starych Maniowach znajdowała się na wiejskim cmentarzu, położonym nad Dunajcem. Zbudowali ją w 1722 r. mieszkańcy Maniów i okolicy, w podziękowaniu za ocalenie od zarazy.

 

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. MARCINA, Grywałd

Kościół pomocniczy św. Marcina  datowany jest na 2. poł. XV w. Kościół, reprezentuje starszy typ kościołów drewnianych w Małopolsce. W prezbiterium i w nawie zachowała się polichromia z 1618 r. Do wyposażenia należą trzy ołtarze, w głównym umieszczono interesujący tryptyk późnogotycki z pocz. XVI w. Obraz w polu środkowym przedstawia św. Marcina, siedzącego na białym koniu, w momencie gdy część swego bogatego płaszcza odcina dla ułomnego żebraka.

 

KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY, Sromowce Niżne

Powstał zapewne w 1513 r. Cenny zabytek stanowi gotycki tryptyk z końca XIV w. z kopią rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

 

KOŚCIÓŁ PW. ŚWIĘTEJ TRÓJCY I ŚW. ANTONIEGO OPATA, Łopuszna

Wzniesiony został w 2 poł. XV w., konsekrowany w 1504 r. Kościół należy do starszego typu drewnianych świątyń gotyckich. Wewnątrz świątyni podziwiać można ornamentalną polichromię stropów z 1935 r., natomiast na parapecie chóru muzycznego widać pozostałości polichromii z 1500 r. Najcenniejsze wyposażenie kościoła stanowi: gotycki tryptyk z XV w. ze sceną Koronacji Marii, umieszczony w ołtarzu głównym, oraz dwa barokowe ołtarze.

 

SPICHLERZ, Niedzica

Datowany jest na koniec XVIII w. Jest on jednym z obiektów gospodarczych dawnego folwarku zamkowego, który zachował do dziś swoją pierwotną formę. Obecnie spichlerz należy do Zespołu Zamkowego w Niedzicy.

 

ZABUDOWA NA POLANIE SOSNY, Niedzica

Składa się z dworu i chaty spiskiej. Dwór modrzewiowy z Grywałdu wybudowany został na przełomie XVIII i XIX w. Chata Spiska z Łapsz Niżnych pochodzi z pocz. XX w., Wewnątrz oryginalne elementy wyposażenia. W 2005 do zespołu dołączono regionalną chatę góralską.

 

DWÓR W ŁOPUSZNEJ, Łopuszna

Zespół dworski w Łopusznej, w skład którego wchodzi dwór i zabudowania gospodarcze, powstał w latach 1787–90. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, pod koniec XVIII w. gospodarzyli w nim Tetmajerowie. Obecnie mieści się w nim Muzeum Kultury Szlacheckiej (oddział Muzeum Tatrzańskiego), prezentujące dawną siedzibę średniozamożnej szlachty. Obejrzeć można m.in. wnętrze kuchni dworskiej oraz ekspozycję etnograficzną wnętrz podhalańskich z XIX w.

 

ZABUDOWA W KROŚCIENKU NAD DUNAJCEM

Pochodzi z XIX w. Na prostokątnym rynku najcenniejsze budynki usytuowane są przy pierzei południowej – są to cztery domy z 1 po. XIX w., ustawione szczytami do placu, posiadające wspólne ściany. Natomiast w dzielnicy Zawodzie przy ul. Zdrojowej w latach 30 –tych XX w., na potrzeby powstającego uzdrowiska wniesiono kilka drewnianych budynków o konstrukcji zrębowej.

 

ZABUDOWA W SZCZAWNICY

Zespół zabudowy uzdrowiskowej w stylu szwajcarsko-tyrolskim stanowi o pięknie górnej, zdrojowej części miasta. Najcenniejsze obiekty zgromadzone są wokół pl. Dietla, którego wygląd pozostaje bez większych zmian od 1866 r. Wyróżniają się drewniane wille „Szwajcarka” z 1852 r., „Holenderka” z 1853 r. oraz „Pałac” z 1864 r. Poniżej pl. Dietla w stronę kościoła wiedzie ul. Jana Wiktora, z ciekawym zespołem willi uzdrowiskowych z 2. poł. XIX w. Urokliwe są też Park Górny i Dolny. W tym pierwszym znajduje się kaplica, drewniane wille „Brat” i „Siostra” oraz pozostałości Dworca Gościnnego.